MUMC+ benoemt eerste preventie-intensivist van Nederland
Als preventie-intensivist gaat Marcel Aries de verbinding vormen tussen het ziekenhuis, de universiteit en de maatschappij en regionale samenwerkingen versterken. Hij vertaalt academische kennis naar praktische interventies en beleidsadviezen, gericht op het voorkomen van ernstig voorkombaar letsel. Daarnaast initieert hij innovatieve projecten en draagt hij actief bij aan nationale discussies over preventie en vitaliteit, met een focus op hersenletsel en ernstig voorkombaar letsel op de IC. Zo speelt Aries binnen het Kenniscentrum Preventie en Vitaliteit een sleutelrol in het agenderen van preventieve maatregelen.
Ruime ervaring in preventie
Marcel Aries is al jarenlang actief in het voorkomen van hersenletsel. Zo werkt hij aan lokale en landelijke voorlichtingscampagnes over fietsveiligheid en promotie van de fietshelm. Ook ontwikkelt hij innovatieve fietshelmen met TU Eindhoven en zet hij zich in voor betere bewaking van hersenfuncties bij comateuze patiënten op de IC. In zijn nieuwe rol zal Aries deze activiteiten verder professionaliseren en uitbreiden naar andere vormen van voorkombaar letsel.
Gerichte adviezen en interventies
“We denken dat veel opnames uiteindelijk te voorkomen zijn met gerichte zorginterventies en gedragsaanpassingen,” benadrukt Aries. “Daarom gaan we op de IC data verzamelen en analyseren, zodat we met gerichte adviezen en uiteindelijk interventies kunnen ingrijpen voordat het misgaat. Preventie zou niet pas na een incident moeten beginnen, maar juist ervoor.”
Preventie als langetermijninvestering
Preventie richt zich volgens Aries niet alleen op het voorkomen van ernstig letsel op de IC. Het MUMC+ ziet ook een bredere maatschappelijke rol, bijvoorbeeld in het aanpakken van gezondheidsproblemen zoals obesitas, vuurwerkletsel, lawaaidoofheid en gezondheidsrisico’s door vapen. Om hier een leidende rol in te kunnen spelen, brengt het MUMC+ wetenschap, praktijk en beleid samen binnen het Kennis- en Expertisecentrum voor Preventie en Vitaliteit. Marcel benadrukt dat preventie een lange adem vergt, iets dat hij inmiddels ook uit ervaring weet. "Ik ben al zeven jaar bezig met het stimuleren van fietshelmen en pas nu is er landelijk draagvlak voor", legt hij uit. De ‘Zet hem op!’ helmcampagne, die op 16 april wordt gelanceerd, komt uit de koker van Maastricht.
Marcel blijft naast zijn nieuwe rol als preventie-intensivist actief als neuro-intensivist binnen MUMC+ en als onderzoeker bij het Mental Health and NeuroSciences Instituut (MHENS) van de Universiteit Maastricht.