Samen Sterk: De Academische Alliantie leeft!

De Academische Alliantie bestaat vijf jaar. In de serie Samen Sterk vertellen twee collega’s wat hun samenwerking oplevert. Decanen Annemie Schols (Maastricht UMC+) en Jan Smit (Radboudumc) vinden het vooral mooi om te zien dat de Academische Alliantie steeds meer bottom-up inhoud krijgt. 

Hoe ziet jullie samenwerking eruit?
Jan: We hebben regelmatig contact en werken samen op hoofdlijnen aan thema’s die relevant zijn voor de Academische Alliantie en waarop wij elkaar op het gebied van onderwijs en onderzoek kunnen versterken.” 
Annemie: “Wij stimuleren dat wetenschappers elkaar weten te vinden. De concrete invulling van projecten ligt bij de wetenschappelijk directeuren Onderwijs & Onderzoek van de diverse instituten. Als je ziet wat er al loopt aan samenwerkingsprojecten, dan is dat best indrukwekkend. Overigens zien we ook bottom-up van alles ontstaan. Een teken dat de Academische Alliantie leeft.”  

Wat levert de samenwerking op? 
Annemie: “We hebben verschillende instrumenten die samenwerking bevorderen. Zo hebben we met het Academisch Alliantiefonds zogeheten ‘seed money’ voor gezamenlijke onderzoeksprojecten beschikbaar gesteld. Met dat fonds zijn 21 projecten gehonoreerd. Daarnaast hebben we de afgelopen jaren zogenaamde exploration meetings over verschillende thema’s georganiseerd in Nijmegen en Maastricht. Hier leren wetenschappers elkaar op inhoud kennen, wat ook weer nieuwe initiatieven oplevert.” 
Jan: “Het is verrijkend met elkaar in gesprek te zijn en gebruik te maken van elkaars expertise. Een mooi voorbeeld is de vacature voor een directeur Onderwijs in Nijmegen. Een collega uit Maastricht maakte deel uit van de benoemingsadviescommissie. En we zijn ook in gesprek over het combineren van onze Medische Ethische Toetsingscommissies.”

Wat is jullie bijdrage hieraan? 
Annemie: “We zetten de samenwerking nadrukkelijk op de kaart. In het reguliere overleg van het faculteitsbestuur met onze wetenschappelijk directeuren is de Academische Alliantie inmiddels een vast onderdeel van de agenda. Hoewel de samenwerking tussen Maastricht en Nijmegen niet exclusief is, zorgt dit er wel voor dat altijd eerst aan Nijmegen wordt gedacht. Dat is denk ik de kracht.” 
Jan: “Het gaat erom dat we kansen identificeren om de samenwerking nog meer handen en voeten te geven. Denk bijvoorbeeld aan gemeenschappelijke onderzoeksgroepen, -programma’s, gezamenlijke subsidieaanvragen en/of hoogleraarschappen. Maastricht loopt voorop als het gaat om onderwijsvernieuwing. Daar maken wij dankbaar gebruik van. Ook proberen we programma’s meer op elkaar af te stemmen. De wetenschap kan fungeren als vliegwiel voor de alliantie als geheel waarbij we ook steeds nadrukkelijker op het gebied van zorg samenwerken. Een goed voorbeeld van hoe het allemaal bij elkaar komt is klinische genetica. Het is de meest vergaande vorm van samenwerking, in feite één eenheid die deel uitmaakt van beide organisaties. Inhoudelijk heel inspirerend, organisatorisch is het soms nog zoeken. 
Annemie: “Een ander voorbeeld is de gemeenschappelijke hoogleraar Verloskunde en vergaande samenwerking tussen de apotheken.” 

Wat zijn jullie plannen voor de toekomst? 
Annemie: “Er ligt een stevig fundament om op verder te bouwen. De inhoudelijke thema’s waarop we elkaar echt kunnen versterken zijn benoemd. Denk aan regeneratieve geneeskunde, voeding, neurowetenschap, moleculaire en medische beeldvorming, kunstmatige intelligentie en immunologie. Die thema’s willen we verbinden op een manier die beide partners (inter)nationaal verder brengt. Naast inhoudelijk biedt de alliantie ook praktische voordelen; denk bijvoorbeeld aan het delen van schaarse middelen en onderzoeksinfrastructuur. Ook op HR onderwerpen als erkennen en waarderen en wetenschappelijke integriteit weten we elkaar weten te vinden.” 
Jan: “We zijn complementair en dat besef wordt breed gedeeld. Daarnaast merk ik dat er een klik is tussen de mensen. Je kunt vanuit de inhoud van alles bedenken, maar als die persoonlijke klik ontbreekt, werkt het niet.”

Annemie Schols en Jan Smits
Annemie Schols (links) en Jan Smit (rechts)
Sluit de enquête
Geef uw mening over de website, of vertel ons hoe wij onze website kunnen verbeteren.
De volgende links voor privacy en servicevoorwaarden behoren tot de reCAPTCHA-plugin van Google.